Poznaj swój komputer, by móc wycisnąć z niego jeszcze więcej

Każdy użytkownik komputera, chcąc go w pełni wykorzystać, powinien poznać jego możliwości. Jednak opieranie się tylko na papierowej specyfikacji nie jest w stanie oddać wszystkich opcji, jakie oferuje sprzęt. Warto wtedy sięgnąć po programy, które pozwolą na poznanie rzeczywistych możliwości komputera. Wiedza ta pozwoli na bardziej efektywne wykorzystanie komputera, takie jak instalacja wymagających programów, podkręcanie czy rozbudowa lub wymiana kluczowych komponentów.

Jak najprościej poznać słabe i silne strony komputera?

Najprostszą metodą poznania możliwości komputera z systemem Windows (od Windows Vista do Windows 8) jest użycie wbudowanego w system Indeksu wydajności systemu Windows, narzędzia pozwalającego na ocenę wydajności komputera. Opiera się on na testach: procesora (obliczenia na sekundę), pamięci RAM (operacje pamięci na sekundę), grafiki (wydajność karty graficznej przy pracy 2D i oddzielny test wydajności w grach 3D) i dysku twardego (szybkość zapisu i odczytu danych). Wynik końcowy jest najniższym wynikiem osiągniętym przez komputer w jednym z powyższych testów. Funkcja ta została osunięta z systemów Windows 8.1 i Windows 10. Dlatego posiadacze komputerów z najnowszymi systemami operacyjnymi powinni korzystać z programów dedykowanych do pomiaru wydajności komputera.

Programy do testowania komputerów

W internecie dostępnych jest wiele bezpłatnych i komercyjnych aplikacji pozwalających na wykonanie diagnostyki lub sprawdzenie wydajności komputera. Najbardziej znane są programy badające wydajność grafiki komputera. Najbardziej znanym tego typu programem jest 3DMark. Pozwala on na zbadanie graficznych możliwości komputerów stacjonarnych, laptopów, netbooków lub tabletów. Oferuje on 3 rozbudowane testy pozwalające na zbadanie wydajności w czasie renderowania złożonej grafiki w DirectX 9/10/11. Pozwala on między innymi na ocenę tego, czy na posiadanym komputerze da się pograć w długo oczekiwaną grę, czy też konieczna będzie jego modernizacja.

Wydajność procesora w komputerze można zmierzyć testem wbudowanym w program CPU-Z i porównać do wyników referencyjnych dla innych modeli procesorów, dostępnych w bazie programu.

Często wąskim gardłem wydajności systemu jest dysk twardy. Wydajność tego elementu analizować można z użyciem kilku programów, takich jak np.: DiskMark, DiskSpeed32, HD Tach, HD Tune lub HD_Speed. Pozwalają one na pomiar prędkości odczytu oraz zapisu dysków twardych, dysków półprzewodnikowych (SSD), a nawet wydajność napędów optycznych. Poznanie wydajności pamięci masowych może pozwolić na podjęcie decyzji o wymianie starego magnetycznego dysku twardego na nowoczesny dysk SSD.

By poznać pełne możliwości systemu, można posłużyć się m.in. programem PCMark8. Symuluje on użytkowanie komputera przy obciążeniu różnymi aktywnościami, od używania przeglądarki internetowej i pakietu biurowego, przez oglądanie filmów lub edycję materiału wideo do uruchamiania nowoczesnych, wymagających gier.

Narzędzia do diagnostyki

Nie mierzą one bezpośrednio wydajności komputera, ale przydają się np. w czasie jego modernizacji. Program diagnozujący może się przydać do sprawdzenia jakich pamięci używa komputer, co z kolei będzie konieczne w czasie rozbudowania pamięci komputera jako najprostszej metody modernizacji komputera. Takim programem jest np. Speccy, który dodatkowo podpowie, ile wolnych gniazd na płycie głównej dostępnych jest dla zainstalowania dodatkowej pamięci.

Inne programy pozwalają na monitorowanie stanu komputera, zwłaszcza temperatury jego komponentów, obciążenia procesora i jego taktowania, szybkości wiatraków. Są to np. AIDA64 Extreme czy HwiNFO, Passmark Performance Test lub CrystalDisk Info, pozwalające sprawdzić wydajność podzespołów każdego komputera.

3 35571
admin