ładowanie laptopa

Jak przedłużyć żywotność baterii w Twoim laptopie?

Prawidłowe użytkowanie oraz konserwacja baterii w laptopie jest bardzo ważna, aby urządzenie mobilne mogło działać prawidłowo jak najdłużej. Chociaż technologia baterii we współczesnych czasach rozwija się w zawrotnym tempie, to istnieje kilka zasad, o których warto pamiętać, aby wydłużyć czas życia baterii w laptopie. W dzisiejszym artykule podsumowaliśmy kilka najważniejszych zasad oraz wskazówek, które pomogą Ci zwiększyć żywotność Twojej baterii.

 

Oszczędzając cykle w laptopie, oszczędzasz baterię.

Każda bateria w laptopie, ale także w każdym urządzeniu mobilnym jest przystosowane do obsługi określonej liczby cykli ładowania – Cykl ładowania, to nic innego jak droga od pełnego rozładowania do naładowania baterii. Każda bateria posiada inną liczbę cykli, choć w większości przypadków, baterie posiadają od 300 do nawet 600 pełnych cykli. Zazwyczaj cykl ładowania oznacza jedno pełne rozładowanie do 0%, a następnie ponowne naładowanie do 100%. Z biegiem czasu, niestety każdy cykl ładowania zmniejsza pojemność baterii w stosunku do jej specyfikacji, co oznacza, że im mniej razy ją rozładowujesz, tym dłużej działa bateria.

Używaj odpowiedniego zasilacza do Twojego laptopa

Należy pamiętać, że jest to jeden z ważnych elementów, który ma istotny wpływ na Twoją baterię. Każdy zasilacz dołączony do laptopa, posiada inne parametry. Odpowiedni zasilacz cechuje się minimalnymi wahaniami napięcia. Jeśli ładujemy nieoryginalnym zasilaczem, to przyczyniamy się do nierównomiernego ładowania co przyczynia się do skrócenia życia akumulatora. Dlatego warto zawsze korzystać z dołączonego do sprzętu oryginalnego zasilacza dołączonego przez producenta. Co natomiast, gdy oryginalny zasilacz zostanie uszkodzony lub zgubiony? Wtedy należy używać zasilacza o identycznych parametrach (zwracaj uwagę na napięcie oraz natężenie).

Unikaj gorących, a także niskich temperatur  – to szkodzi baterii

Gdy bateria laptopa staje się coraz gorętsza, to reakcje elektrochemiczne, które w środku zachodzą przyspieszają. Niestety to nie znaczy, że bateria staje się wydajniejsza. W zamian tego bateria wytwarza teraz więcej energii, której nie może wykorzystać. Stwarza to jeszcze więcej ciepła, powodując większy problem. Dzisiejsze akumulatory litowo-jonowe są trwałe, ale nie mogą wytrzymać zbyt dużej ilości ciepła. Jeśli ładujesz baterię i zaczyna się ona nadmiernie nagrzewać, to wyłącz urządzenie i wyjmij baterię, jeśli to możliwe. Daj jej przerwę, aby ostygła.

Nie zalecamy także trzymania laptopa na kolanach, gdyż powoduje to, że otwory wentylacyjne się blokują. Upewnij się, że zarówno otwory wentylacyjne, które wciągają chłodne powietrze, jak i te, które usuwają gorące powietrze, są w stanie wykonać swoje zadanie. Należy pamiętać także, że niskie temperatury także mogą zaszkodzić Twojej baterii. Nigdy nie zostawiaj laptopa w ujemnych temperaturach. Zbyt dużo zimna może również na stałe zniszczyć baterię lub skrócić jej żywotność.

Nigdy nie rozładowuj baterii do zera.

Współczesne baterie litowo-polimerowe czy litowo-jonowe są arcydelikatne na całkowite rozładowanie. Proponujemy, abyś unikał ich rozładowania poniżej 20%. Jeśli rozładujesz ją raz do zera, to nic się nie stanie, ale jeśli będziesz ją notorycznie rozładowywał, to doprowadzisz do nieodwracalnego uszkodzenia akumulatora.

0 1710
admin